Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców 15-19.05.2019 Olsztyn

Filip Zaborowski ponownie potwierdził, że należy do ścisłej krajowej czołówki pływaków. Nasz kraulista przywiezie z Olsztyna dwa mistrzowskie medale. Srebrny krążek wywalczył na dystansie 400 m. st. dowolny z życiowym wynikiem 3;51,86 sek, uległ jedynie Wojciechowi Wojdakowi, który w tym wyścigu wykonał minimum na mistrzostwa Świata. W finałowej serii na dystansie dwa  razy dłuższym nasz reprezentant uplasował się na trzeciej pozycji z czasem 8;02,69 sek.        W barwach MKP Szczecin Filip Zaborowski wywalczył do tej pory aż 76 medali mistrzostw Polski. Bardzo dobrze nasz reprezentant  spisał się w wyścigu na dystansie 200 m. st. dowolnym, w którym z nowym rekordem życiowym (1;49,56 sek.) zajął 5 miejsce.

Tylko 0;22,50 sek. potrzebował Jakub Książek na pokonanie 50 m. st. dowolnym. Studiujący w USA sprinter otrzymał za ten rezultat srebrny krążek i tytuł wicemistrza Polski.  Bardzo dobre przygotowanie naszego reprezentanta zaprocentowało kolejnymi startami w wyścigach finałowych.  Odczucia po wyścigu na dystansie 100 m. st. dowolnym, gdzie zajął 4 miejsce z rekordem życiowym i klubowym 0;49,78 sek. miał prawdopodobnie mieszane. Do medalu zabrakło 0,03 sek. Sytuacja podobna miała miejsce w stylu motylkowym. Wyścig na 50 m. wychowanek MKP Kołobrzeg znów ukończył na 4 pozycji, a do medalu zabrakło zaledwie 0,16 sek.

Do finałów A olsztyńskich mistrzostw zakwalifikowali się również:

Karol Ostrowski                               6 miejsce            50 m. st. dow.                   0;22,85 sek.

6 miejsce            100 m. st. dow.                0;49,78 sek.

7 miejsce            200 m. st. dow.                1:50,87 sek.

Natalia Fryckowska        6 miejsce            50 m. st. mot.                   0;27,76 sek.

Weronika Margula          8 miejsce            800 m. st. dow.                9;14,42 sek.

Wiktor Kędzia                   10 miejsce          200 m. st. grzb.                 2;07,64 sek.

W finałach B wystąpili:  Kamila Prusik, Katarzyna Rogowska i Piotr Młynarczyk.

Zdecydowanie lepiej wypadli reprezentanci Miejskiego Klubu Pływackiego w kategorii młodzieżowców. W klasyfikacji punktowej zajęli drugie miejsce. Szczecinianie wywalczyli łącznie osiem medali – dwa złote, cztery srebrne i dwa brązowe. Na najwyższym stopniu podium dwukrotnie stawał Jakub Książek. Raz za doskonałą postawę na dystansie 50 m. st. dowolnym, a później za zwycięstwo z kolegami: Karolem Ostrowskim, Piotrem Młynarczykiem i Wiktorem Kędzią, w sztafecie 4 x 100 m. st. dowolnym (3:23,87 sek.) Kolejne dwa tym razem srebrne medale Kuba zdobył w wyścigach na 50 m. st. motylkowym i 100 m. st. dow. Srebrne krążki po rozegraniu konkurencji 50 m. st. mot. przyznano Natalii Fryckowskiej . Kasia Rogowska, Natalia Fryckowska, Julia Baryła i Weronika Margula stanęły na drugim stopniu podium po rywalizacji zespołowej 4 x 100 m. st. dow. (0;59,39 sek.), a zespół w składzie Weronika Margula, Gabrysi Kisiel, Kasia Rogowska i Natalia Fryckowska otrzymał brązowe krążki po wyścigach sztafetowych 4 x 100 m. st. zmiennym. Brązowy młodzieżowy medal mistrzowski do swojej bogatej kolekcji (20) dorzuci Weronika Margula. Na swoim koronnym dystansie 800 m. st. dowolnym zajęła 3 miejsce z wynikiem 9.14,42 sek.