Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców 19-22.12.2017 Łódź

Areną zimowych mistrzostw Polski po raz pierwszy jest łódzka Zatoka Sportu. W nowym obiekcie rywalizuje rekordowa liczba blisko 900 zawodników ze 150 klubów. W ostatniej tegorocznej imprezie pływackiej startują również zawodnicy Miejskiego Klubu Pływackiego. Nasi reprezentanci już w pierwszym dniu zawodów odbierali na podium dyplomy i medale. Swoją supremację na długich dystansach potwierdził Filip Zaborowski. Bezproblemowo zwyciężył w wyścigu na dystansie 400 m. st. dowolnym w dobrym czasie 4;39,89 sek. Kolejny zawodnik metę osiągnął z 5 sekundową stratą. Podobny przebieg miała rywalizacja na dystansie dwukrotnie dłuższym. Filip dopłynął do mety niezagrożony uzyskując czas 7;41,80 sek.  Ostatniego dnia zawodów okazało się, że nasz olimpijczyk daje sobie radę również na dystansach średnich. W finale konkurencji 200 m. st. dow. poprawił „życiówkę”, rekord klubu (1;44,01 sek.) i co najważniejsze wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski. Miłą niespodziankę zrobiła nasza siedemnastolatka Weronika Margula. W konkurencji 800 m. st. dowolnym zdecydowanie poprawiła swoją życiówkę i po zaciętej rywalizacji, „rzutem na taśmę” wywalczyła brązowy medal. Jest to jej pierwsze tak wielkie osiągnięcie w gronie seniorów okraszone jednocześnie rekordem MKP (8;43,30 sek). Kolejny rekord klubu Weronika ustanowiła na najdłuższym dystansie 1500 m. st. dow. (16;59,50 sek.), na którym uplasowała się na 5 miejscu. Dwukrotnie rekord klubu poprawiał kolejny brązowy medalista – Paweł Sendyk. Trenujący w USA pływak stanął na trzecim stopniu podium po wyścigu sprinterskim 50 m., st. dow. (0;21, 51 sek).

Są również sukcesy w kategorii młodzieżowców. Dwukrotnie pierwsze miejsce pierwsze w tej grupie wiekowej zajęła Hanna Bakuniak. Nasza pływaczka zwyciężyła na dystansie 800 m. st. dow. (8;56,89 sek – 8 lokata wśród seniorów) oraz na najdłuższym odcinku 1500 m. st. dow. (17;19,34 sek). Kolejny krążek, tym razem brązowy Hania odebrała po wyścigu na 400 m. st. dow. (4;23,77 sek). Dwa razy na podium dla młodzieżowców stanął Paweł Sendyk. Uplasował się na drugiej pozycji po wyścigu na 50 m. st. dow. zajął także trzecią lokatę na 100 m. st. dow. (0;48,19 sek). Medal brązowy wywalczyli kolejny sprinter – Jakub Książek, który 50 m., st. dowolnym przepłynął w bardzo dobrym czasie 0;21,74 sek. W gronie seniorów wynik ten sklasyfikował go na 5 miejscu.

Kolejne trzy medale w kategorii młodzieżowców (2 złote i srebrny) przywiózł z Łodzi Filip Zaborowski. Zawodnik ten w barwach MKP Szczecin wywalczył już 70 medali mistrzostw Polski. W tej historycznej klasyfikacji Filipa pod tym względem wyprzedzają jedynie Katarzyna Baranowska i Przemysław Stańczyk. Od początku istnienia klubu nasi pływacy we wszystkich kategoriach wiekowych wywalczyli  1475 medali mistrzowskich. Dyrektor klubu już dziś powinien zastanowić się nad wyróżnieniem dla zdobywcy jubileuszowego 1500  krążka.

Tuż za podium po konkurencji 100 m. st. zmiennym znalazła się Katarzyna Rogowska. wynikiem 1;03,05 sek. poprawiła rekord klubu 17-latek. W finałach A łódzkiej imprezy trzykrotnie występowała Julia Baryła. Zajmowała 6 miejsca na dystansach długich (800 i 1500 m. st. dowolnym) oraz 7 na 400 m. st. dowolnym.

W sumie szczecinianie zdobyli 14 medali 5 w kategorii seniorskiej i 9 w „młodzieżowcach.