Mistrzostwa Polski w Pływaniu w Kategorii Open i Młodzieżowców 25 – 28.04.2024 Lublin

W Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski  w Pływaniu w Kategorii Open i Młodzieżowców. W imprezie, która dawała możliwość wypełnienia minimów na Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Europy Seniorów i Mistrzostwa Europy Juniorów startowała liczna ekipa zawodników z MKP Szczecin. W czasie czterodniowej rywalizacji nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze zajmując w klasyfikacji medalowej 2 miejsce z dorobkiem 14 medali. Jeszcze lepiej wypadła grupa „młodzieżowców”, która z dorobkiem 12 medali zajęła pierwsze miejsce w takim samym rankingu.

Jedyne minimum na ME seniorów wypełnił Konrad Czerniak, który najszybciej pokonał dystans 50 m. st. dowolnym w czasie 0;22,20 sek. Kolejna dekoracja Konrada złotym medalem odbyła się po finale wyścigu na 50 m. st. motylkowym, gdzie uzyskał rezultat 0;23,36 sek. Reprezentując od kilku lat barwy MKP Szczecin wywalczył 6 medali mistrzostw Polski w tym 4 złote.

Klaudia Tarasiewicz – najczęściej dekorowana w Lublinie reprezentantka naszego klubu. Dobra forma zaprocentowała zdobyciem 3 złotych i jednego brązowego zarówno w kategorii OPEN jak i „młodzieżowiec”. Medale złote: 400 m. st. dowolnym        4;14,32 sek. /800 m. st. dowolnym 8;44,13 sek./1500 m. st. dowolnym 16;44,30 sek. Medale brązowe: 200 m. st. dowolnym 2;01,26 sek. Na dystansie 400 metrów Klaudia poprawiła swój własny rekord klubowy. Łącznie reprezentując nasz klub zawodniczka wywalczyła już 36 mistrzowskich medali, w tym 17 złotych.

Wiktoria Guść – w kategorii OPEN była dwukrotnie dekorowana  na podium. Złoty medal otrzymała po starcie na dystansie 200 m. st. dowolnym, gdzie uzyskała wynik 2;00,44 sek, srebrny krążek zdobyła w konkurencji 400 m. st. dowolnym – 4;14,79 sek. W kategorii „młodzieżowiec” do „złota” i”srebra” dołożyła „brąz”  na 100 m. st. dowolnym w czasie nowego rekordu MKP Szczecin – 0;56,10 sek. Nasza kraulista w barwach MKP zdobyła łącznie 30 medali, w tym 19 złotych.

Bartosz Staniszewski – zdobył w Lublinie 5 medali. Dwa srebrne na dystansach 800 (8;09.65 sek.) i 1500 (15;32,69 sek.) m. st. dowolnym w kategorii OPEN. Rezultaty te w gronie „młodzieżowców” zamieniły się dwa złote krążki, a brązowy Bartosz otrzymał po 400 m. st. dowolnym – 3;58,17 sek. W barwach MKP Bartosz na razie „wypływał” 8 medali mistrzowskich.

Kacper Czapla – w ostatnim dniu zawodów doskonale popłynął 50 m. st. motylkowym. Wynik 0;23,53 sek. dał mu srebrny medal w kategorii  Wynik ten zaowocował zwycięstwem w kategorii „młodzieżowców”, a kolejny krążek – brązowy Kacper zdobył na 100 m. st. motylkowym (0;53,39 sek). Łącznie w barwach naszego klubu Kacper Kacper wywalczył 8 medali mistrzostw Polski.

Filip Zaborowski – niewielu jest w Polsce zawodników, którzy w swojej karierze mogą się pochwalić takim dorobkiem medalowym jak Filip. W barwach MKP Szczecin startuje od 2010 roku i do dziś prawie 100 razy stawał na podium mistrzostw Polski różnych kategorii wiekowych. Zaczynał jako 16 – letni podopieczny Mirosława Drozda i przez 14 lat indywidualnie wywalczył 97 medali, w tym 42 złote, 36 srebrnych i 19 brązowych. Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku Prezes Klubu będzie musiał ufundować cenną nagrodę z okazji „setnego” trofeum. W Lublinie Filip dwukrotnie odbierał gratulacje na trzecim stopniu podium. Na dystansie 400 m. st. dowolnym uzyskał wynik 3;54,51 sek, a na dystansie dwukrotnie dłuższym 8;12,91 sek.

Karol Ostrowski, Jakub Książek, Michał Bieroński i Konrad Czerniak nie dali szans kolegom z innych klubów w czasie wyścigu zespołowego 4 x 100 m. st. dowolnym. Ich wynik 3;19,66 sek. był tylko nieznacznie gorszy od rekordu Polski należącego do MKP Szczecin.

Tomasz Polewka – pływając w finałach lubelskiej imprezy poprawił dwa rekordy MKP Szczecin w kat. OPEN. Rekordowe rezultaty to: 50 m. st. grzbietowym  0;25:94 sek. i 100 m. st. grzbietowym  0:56,20 sek.

Natalia Duda zaprezentowała bardzo wysoką formę i mimo, że nie miała wielkich szans w rywalizacji ze starszymi koleżankami zdołała poprawić rekordy klubowe w kategorii 14 – latek na dwóch dystansach. Nowe rekordowe wyniki  to: 400 m. st. dowolnym 4;31,87 sek. i 1500 m. st. dowolnym 18;13,68 sek.

W finałach A mistrzostw startowali również: Michał Gnaczyński (4,5,7), Karol Ostrowski (4), Zofia Kondrasiuk (5,5,8), Tomasz Polewka (6,8) Radosław Kryś (7), Miłosz Piętka (7), Jakub Książek (9), Weronika Małolepsza (9,10), Mateusz Ciba (10)