Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców 26 – 29.04.2023 Olsztyn

Od środy do soboty w  Olsztynie  odbywały się Mistrzostwa Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu. Najważniejsza tegoroczna impreza centralna była okazją do poprawienia rekordów życiowych jak również wykonania limitów kwalifikujących do tegorocznych zawodów międzynarodowych. W czasie rywalizacji wyłonione zostaną reprezentacje na Mistrzostwa Świata w Fukuoce, Uniwersjadę w Chengdu, Mistrzostwa Europy U 23 w Dublinie, Mistrzostwa Świata Juniorów w Netanya i Mistrzostwa Europy Juniorów w Belgradzie. Podczas zawodów reprezentanci Miejskiego Klubu Pływackiego w Szczecinie wywalczyli 12 medali seniorskich i 8 w kategorii młodzieżowców. zajmując w obu klasyfikacjach 4 miejsca

Dwa tytuły Mistrzyni Polski ma na swoim koncie Wiktoria Guść. Nasza zawodniczka po zaciętej walce zwyciężyła w konkurencji 200 m. st. dowolnym z czasem 2;00,30 sek. oraz na dystansie dwukrotnie dłuższym 4;14,74 sek. Rezultaty Wiktorii to  wyniki lepsze od minimum na młodzieżowe Mistrzostwa Europy U 23.

Złoty krążek  i tytuł Mistrzyni Polski  na  800 m. st. dowolnym wywalczyła Klaudia Tarasiewicz. Nasza pływaczka ten dystans pokonała w  czasie 8;44,52 sek.  lepszym od minimum na Mistrzostwa Europy U 23 . Srebrny medal do kolekcji „specjalistka” od długich dystansów otrzymała po wyścigu na 1500 m. st. dow. Wynik, który zapewnił drugą lokatę to 16:57,70 sek. Kolejny doskonały występ Klaudii to trzecie miejsce w rywalizacji na dystansie 200 m. st. dowolnym z czasem 2;02,60 sek. i taka sama lokata po występie na 400 m. st. dowolnym 4;16,56 sek.

W ostatnim dniu zawodów doskonale spisali się sprinterzy specjalizujący się w stylu motylkowym. Konrad Czerniak    jako pierwszy wyłączył tablicę mierzącą czas uzyskując 0:23,35 sek.  (rekord MKP). Wcześniej nasz Olimpijczyk i medalista Mistrzostw Świata wywalczył medal srebrny pokonując 50 metrów  st. dowolnym w czasie 0;22,41 sek. . Rezultat  naszego zawodnika osiągnięty w eliminacjach 0;22,23 gwarantował  złoty medal i tytuł mistrza kraju. Ale dystanse sprinterskie to trochę loteria, a do minimum na mistrzostwa świata zabrakło jedynie 11 setnych sekundy.

Kolejny złoty medalista to Filip Zaborowski. Już niemal tradycyjnie szczeciński pływak pokonał rywali na swoim koronnym dystansie 400 m. st. dowolny. Wynik 3;53,57 sek. uzyskany został po dramatycznej walce na całym dystansie z Krzysztofem Chmielewskim, który dotknął do ściany finiszowej zaledwie 0,07 setnych sekundy po zawodniku ze Szczecina. Filip „zawalczył” również na dłuższym dystansie. Czas 8;09,37 sek. uzyskany na 800 m. st. dow. zapewnił mu brązowy medal. To już 91 i 92 medal mistrzowski zdobyty przez Filipa w barwach MKP Szczecin.

Swój drugi medal w barwach MKP Szczecin tym razem srebrny wywalczył Kacper Czapla. Dystans 50 m. st. mot. wychowanek Wodnika Police ukończył 0,35 setnych sekundy za Konradem Czerniakiem (0;23,70 sek). Płynąc w eliminacjach na 50 m. st. grzbietowym wynikiem 0;26,59 sek. Kacper poprawił rekord MKP w kategorii OPEN.

Reprezentanci MKP Szczecin doskonale spisali się również w wyścigach sztafetowych. Zespół w składzie: Konrad Czerniak, Michał Bieroński, Kacper Czapla oraz Karol Ostrowski na drugiej pozycji ukończył drużynową rywalizację  4 x 100 m. st. dowolnym. Wicemistrzowie Polski uzyskali czas 3;21,33 sek.

W kategorii młodzieżowców medale wywalczyli:

Złote:

Wiktoria Guść               200 m. st. dowolnym               2;00,30 sek.

Wiktoria Guść               400 m. st. dowolnym               4;14,74 sek.

Klaudia Tarasiewicz       800 m. st. dowolnym             8;44,52 sek.

Kacper Czapla                 50 m. st. motylkowym           0;23,70 sek.

Srebrne :

Klaudia Tarasiewicz       1500 m. st. dowolnym           16;57,70 sek.

Brązowe:

Klaudia Tarasiewicz       200 m. st. dowolnym               2;02,60 sek.

Klaudia Tarasiewicz       400 m. st. dowolnym               4;16,56 sek.

Wiktoria Guść                  100 m. st. dowolnym               0;57,01 sek.

Doskonałą formę zaprezentował w Olsztynie 16-letni Michał Gnaczyński. W doborowych stawkach najlepszych polskich pływaków zajmował 6 lokaty na dystansach długich. Jego wynik na 800 m, 8;18,62 sek. oraz 1500 m. 15;58,20 sek.  to nowe rekordy  życiowe i rekordy naszego klubu.

Z pozostałych naszych reprezentantów w finale  A zaprezentowali się Paula Karlińska  na dystansie 200 m. st mot. Weronika Małolepsza na 1500 m. st. dow. oraz Michał Bieroński,  na 50 m. st. dow.