wSzczecinie.pl Stary basen Szczecińskiego Domu Sportu zostanie wyburzony. Co powstanie w jego miejscu?

21.01.2022 16:28

Basen w starej części Szczecińskiego Domu Sportu zostanie wyburzony. „Wiemy, że nie będzie mógł być przywrócony w tej formie do użytkowania. Musimy go po prostu zburzyć i przeprowadzić poważną inwestycję” – poinformował prezydent Szczecina Piotr Krzystek podczas ostatniego czatu z mieszkańcami.

Na początku listopada ubiegłego roku zawaliła się ściana w starej części Szczecińskiego Domu Sportu, w której mieści się 25-metrowy basen. Winna okazała się wadliwie przeprowadzona przebudowa z lat 80. XX w. Wówczas stalowe elementy konstrukcji zostały obudowane blachą, co uniemożliwiało kontrole ich stanu i konserwacji. Blaszane obicie okazało się nieszczelne. W połączeniu ze specyficznym i trudnym środowiskiem basenowym (wysokie temperatury, wilgoć i cząsteczki chlorku) spowodowało nieodwracalne szkody. Przez kilkadziesiąt lat stopniowo wszystko rdzewiało, aż kluczowe dla potrzymania konstrukcji stałe elementy utraciły swoją nośność.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek poinformował w rozmowie z mieszkańcami, że stary basen SDS zostanie wyburzony. Zastąpi go nowy obiekt, większy o dwa tory. „Ta inwestycja była już planowana, mieliśmy już nawet program funkcjonalno-użytkowy dla tego nowego basenu” – mówił prezydent Krzystek. Inwestycja była odkładana w czasie ze względu na finanse. Dziś wiemy, że musimy powrócić do tego tematu. Nieczynna jest również Floating Arena. Na początku grudnia ubiegłego roku mocne porywy wiatru uszkodziły fragmenty blaszanych elementów krawędzi dachu. Zniszczeniu uległ narożny fragment ściany zachodniej o powierzchni około 10 m kw.  Jak poinformował prezydent Piotr Krzystek, w najbliższych dniach uszkodzona elewacja ma zostać zabezpieczona na tyle, aby można było korzystać z pływalni. Natomiast jej naprawa ma zostać przeprowadzona w ciągu najbliższych miesięcy. Zespół obiektów obecnego Szczecińskiego Domu Sportu został wybudowany w latach 60. XX w. z funduszu Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizator Sportowy. Projekt architektoniczny przygotował architekt Marian Rąbek we współpracy z Józefem Żukowskim i Józefem Stępniem. W sportowym zespole obiektów znalazły się m.in. kryta pływalnia z basenami, treningowy basen wioślarski, hala sportowa, a także Wojewódzka Przychodnia Sportowo-Lekarska oraz hotel-internat.

AUTOR tekstu:

Karolina Nawrocka

k.nawrocka@wszczecinie.pl

 

Leave a Comment