Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 14,15 i 16 – letnich 9-11.12.2022

Na trzech frontach jednocześnie rywalizowali o medale mistrzostw Polski pływacy 14,15 i 16 letni. Od piątku 9.12. do niedzieli 11.12.2022 w Olsztynie, Gliwicach i Gorzowie Wlkp. Trwała zacięta walka tytuły, życiówki, rekordy i miejsca na „pudle”. W każdym ośrodku startowali zawodnicy MKP Szczecin. Największe sukcesy odnieśli w Gliwicach 15-latkowie. Michał Gnaczyński trzykrotnie stawał na podium. Najcenniejszy złoty medal wywalczył w wyścigu na 1500 m. st. dowolnym, w którym doskonałym wynikiem 15:31,85 poprawił o ponad 40 sekund 22-letni rekord klubu naszego olimpijczyka Przemka Stańczyka.                 To najlepszy rezultat mistrzostw wyceniany na 750 punktów FINA. W trakcie tego pasjonującego wyścigu Michał poprawił niejako „po drodze” rekord MKP na dystansie 800 m. st. dow, który obecnie wynosi 8:19,98 sek. Srebrny krążek nasz kraulista otrzymał za występ na dystansie 400 m. st. dowolnym (3;57,87 sek.), a brązowy po wyścigu na 200 metrów (1;53,83 sek). Doskonale spisała się  koleżanka Michała, również specjalistka od długich dystansów Weronika Małolepsza. Tytuł mistrzyni kraju i pierwsze miejsce w wyścigu na 800 m. st. dowolnym (9;03,59 sek.) oraz medal srebrny wywalczony w rywalizacji na 400 metrów (4;26,36 sek.) to duży sukces naszej reprezentantki. Na drugim miejscu najdłuższy dystans imprezy ukończył nasz kolejny pływak Miłosz Piętka. Czas 15,53,15 sek. to jego nowy rekord życiowy. Kolejna medalistka to Ania Duda, która w pierwszym dniu imprezy wywalczyła brązowy medal w konkurencji 100 m. st. motylkowym z czasem nowego rekordu klubu 1;04,95 sek. Ania poprawiła także klubowy najlepszy wynik na 50 m. st. motylkowym – 0;29,53 sek. W Gliwicach były także sukcesy drużynowe. Bardzo udanie zaprezentował się zespół chłopców płynących w sztafecie 4 x 200 m. st. dow. Maciej Kowal, Bartosz Rodziewicz, Miłosz Piętka i Michał Gnaczyński zajęli 2 lokatę uzyskując czas 7;45,99 sek. Medalowych szans było więcej, ale Maciej Kowal i Miłosz Piętka musieli zadowolić się czwartymi lokatami.

W Olsztynie w Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 14-letnich mieliśmy także naszych przedstawicieli. W ostatnim dniu zawodów medal srebrny wywalczył Adrian Piórkowski. Nasz kolejny długodystansowiec 1500 metrów pokonał w czasie 16;07,91 sek. W tym starcie Adrian poprawił dwa rekordy klubu. Rekordowy wynik padł „w trakcie” także po 800 metrach – 8;37,65 sek. Wicemistrz kraju zaprezentował się bardzo dobrze na  dystansie 400 m. st. dowolnym, gdzie zajął tak nielubiane 4 miejsce. W Olsztynie na 9 miejscu po 1500 m. st. dow. sklasyfikowano Mateusza Cibę.

W Gorzowie Wielkopolskim o mistrzowskie trofea rywalizowali zawodnicy 16-letni. W finałach imprezy zaprezentowali się: Aleksander Król (6 miejsca 50, 100 klas), Aleksander Nowak (8 lokata 1500 dow.) i Oskar Burzyński (9 miejsce na 400 zm i 10 – 200 mot).

Łącznie w 2022 roku pływacy MKP Szczecin w letnich i zimowych mistrzostwach Polski wywalczyli 65 medali. Pełny wykaz medalistów z podziałem na kategorie wiekowe::  TUTAJ